פסטיבל סרטים דוקומנטריים בספרייה הלאומית

פסטיבל דוקו.טקסט לקולנוע דוקומנטרי מבית היוצר של הספרייה הלאומית הוא במה ייחודית, היוצרת קו מחבר בין העקבות והסימנים שהותיר הסיפור בקרקע הזמן, לבין העדשה והמסך עליו מוקרן הסרט – היצירה הקולנועית.

אנו מזמינים אתכם לצפות במבחר סרטים דוקומנטריים שנוצרו בעת האחרונה ולקבל הצצה אל חומרי המקור - התעודה, הצילום, גזיר העיתון או המכתב - חומרי הגלם מהם, לעיתים, נוצר סרט.

סוגיות של זהות, זיכרון ותרבות, העומדות ביסוד חיי היומיום של הספרייה בבואה לפתוח את אוצרותיה ואוספיה בפעילות התרבות והחינוך הענפה שהיא מקימת, ישתקפו גם הן בתוכנית הפסטיבל.

שנה זו, בחרנו לעסוק בתופעת ה"פייק ניוז" המטרידה את העולם, המתמודד עם היכולות הטכנולוגיות והתקשורתיות, שהביאו תופעה זו להשפעה שטרם נודעה כמותה, על סדר היום הציבורי ואף הפרטי. 
אנו נקדיש לכך את יום העיון של הפסטיבל: "למען האמת", ונדון בו בסוגיות של אחריות  תרבותית, סוגיות של זכויות יוצרים ונבחן את מקומה של הספרייה האמונה על שימור הידע בעידן בו נדמה יותר מתמיד, כי האמת היא ענין יחסי. יום העיון מתקיים בשיתוף עם פורום היוצרים הדוקומנטריים.

לראשונה בפסטיבל, הוקם מתחם של מציאות מדומה ובו, בין היתר, תוצג העבודה: "זיכר: תחייה סוּפית" (Zikr: A Sufi Revival) שיצר סטודיו סנסוריום (Sensorium), דרכה ניתן לקחת חלק בטקס המלהיב. היוצרים יקיימו מפגש פתוח עם הקהל וייחשפו את התהליכים והאתגרים איתם התמודדו.

כבכל שנה, גם הפעם, מפגשים עם יוצרים, במאים ואנשי רוח במנעד ההקשרים של נושאי הסרטים המוקרנים.

דוקו.טקסט נערך בשיתוף עם פסטיבל דוקאביב ואנו מבקשים להודות לשותפינו הטובים.

אנו מאחלים לכם חוויה מהנה ומעשירה.

צילה חיון
ראש אגף החינוך והתרבות

רותי רובינשטיין
מנהלת אמנותית

הספרייה הלאומית מודה לקרול ושאול זאבר ולקרן באדר על תרומתם הנדיבה להפקת הפסטיבל.

לתוכנית הפסטיבל >כרטיסים
הספרייה הלאומית ב Google Maps
שפה עיצובית: רותם, רננה ועיליעיצוב ועימוד: אנה חייטתכנות והנפשה: ניר אביגד