פסטיבל סרטים
דוקומנטריים
בספרייה הלאומית

אודות הפסטיבל

פסטיבל דוקוטקסט ליצירה דוקומנטרית בספרייה הלאומית חוזר זו הפעם השמינית וכמו בכל שנה אצרנו לכבודכם תכנית עשירה של סרטים דוקומנטריים חדשים לצד כמה פנינים מהעבר. בין ההקרנות מחכים לכם סיורים בארכיוני הספרייה, שיחות עם יוצרים, הרצאות חוקרים, סדנאות ומופע נעילה מרגש במיוחד, שיהפכו את השתתפותכם בפסטיבל לבלתי נשכחת.

זהו הקיץ האחרון של הספרייה הלאומית בגבעת רם ממש לפני הפרידה והמעבר למשכנה החדש, זו הזדמנות מיוחדת עבורכם לבוא בפעם האחרונה לחוויה תרבותית בין אולמות הקריאה לחדרי האוספים בבניין הישן וההיסטורי.

את הפסטיבל נפתח בהקרנת הסרט: "בורות המים - המדינה היא המולדת". לפני 40 שנים הפגיש מוטי קירשנבאום שלושה מענקי הדור, שמילותיהם ועומק מבטם ציירו לנו את ישראל שלנו - עמוס קינן, נעמי שמר ועמוס עוז. המצלמה מתעדת את שיחתם, שהיא ויכוח עמוק בין הרעיונות והשקפות עולמם - עלינו הישראלים, על אופיה של הארץ הזו, פניה ודמותה. צפייה בסרט הזה בקיץ 2022, במרחק 40 שנים, מרגשת ומצמררת. כי מילותיהם מהדהדות אלינו ואקטואליות מתמיד. לאחר ההקרנה יפגשו על הבמה ילדיהם - דור ההמשך - לשיחה על האופן בו הם רואים את הדברים לאחר שנות דור.

עוד  נקרין את הסרט: "מה קורה לי בזמן האחרון" על רבקה מיכאלי, עמוד תווך בבידור הישראלי, ונארח אותה בתום ההקרנה לשיחה פנים אל פנים. בעקבות הקרנת הסרט "הפרק האחרון של א. ב. יהושע" נארח לשיחה את ידידתו וחוקרת ספריו, בלהה בן אליהו, בה תספר על  המפגש עם הסופר הגדול הזה ממנו נפרדנו השנה. ועוד.

במהלך הפסטיבל תוכלו לסייר בארכיונה של נעמי שמר, לפגוש מכתבים ומסמכים של עמוס עוז ועמוס קינן המשקפים את תפיסותיהם האידיאולוגיות; סיור בין פריטים שהיו על סף שריפה, שנגנזו, שנאסרו בידי משטרים אפלים, הוצלו ברגע האחרון והגיעו אל הספרייה כנגד כל הסיכויים, מפגש עם  ארכיונו האישי של א. ב. יהושע, שדפיו השמורים עמנו בספרייה עדיין רוטטים ממגע ידו. ורגע לפני העברת כל הארכיונים אל המבנה החדש, הזדמנות נדירה לפגוש באוסף המוזר והמפתיע של הספרייה - ממגלב בן המאה ה-19, דרך סט התפילין של מונטיפיורי ועד קערת השבעה.

כותרתו של יום העיון ליוצרים דוקומנטריים המתקיים בפסטיבל  "מי מפחד מארכיונים?"  והוא יעסוק במקומם ותרומתם של חומרי ארכיון ליצירה הדוקומנטרית.

קולות המלחמה מגבול אוקראינה עדיין נשמעים היטב ובפסטיבל נשים זרקור מיוחד על המתרחש שם. רצועת סרטים תנסה לספק מבט על חיי האזרחים הגרים באזור הקרבות, על זהותם, על תקוותיהם במציאות המתוחה והסוערת זה שנים ארוכות.

באירוע הנעילה של הפסטיבל נשוב אל האלבום הראשון והמופתי של אביתר בנאי. אתם מוזמנים לצפות בסרט: "האלבומים - אביתר בנאי" בו הוא חוזר, ממרחק השנים אל השירים החשופים והכואבים אותם השאיר מאחור. בתום ההקרנה יעלה אביתר בנאי בליווי רביעיית כלי מיתר ויצא איתנו למסע משותף, נדיר ומרגש, בחזרה אל שירי אלבום שנגע בכולנו.

נתראה בספרייה הלאומית

צילה חיון
ראשת אגף תרבות וחינוך

רותי רובינשטיין
מנהלת אמנותית, פסטיבל דוקוטקסט
מנהלת תחום תרבות

צוות הפסטיבל

ראשת אגף חינוך ותרבות: צילה חיון
מנהלת אמנותית ומנהלת הפסטיבל: רותי רובינשטיין
מפיק ראשי וניהול טכני: רותם בן חמו
ניהול תוכן, אירועים ואתר הפסטיבל: מוריה בר גיל
צוות תוכן פסטיבל: עטרה בן חנן, נעם פלג
ניהול מכירות: דורון לוין
ניהול הפקה: נועם גרשלר
ע. הפקה: אורי אגסי
ניהול שיווק וחדשנות: אמיר אורני, חנן כהן
ועדה אמנותית: רותי רובינשטיין, מוריה ברגיל, קרין ריבקינד-סגל, יערה עוזרי, יבגני גוסיאטינסקי
צוות מרכז המבקרים בספרייה: תמר שורק, דפנה ויינר, יערה הלוי
שפה גרפית: רותם כהן סואיה
בניית אתר הפסטיבל: ניר אביגד
עורך סרטון פסטיבל: מתן אברמוביץ
יח"צ: מורן פז תקשורת
דוברת הספרייה: ורד ליון ירושלמי
שיווק דיגיטלי: מודוס
הגברה תאורה: NSS
בינוי: מור במות
הקרנה: AVS
מיתוג: אידאו- בינוי ביתנים לתערוכות
בטיחות: לבטח

תודות

דוקאביב: לימור אהרונוביץ, קרין ריבקינד סגל - יוקי (יעל) בן שאול, יערה עוזרי, מורן ארזי, מעיין שביט
הפורום הדוקומנטרי בישראל: נגה חביון, אוריאנה רייך
תאגיד השידור: בילי סגל גזליוס
קרין אטדגי
חדווה גולדשמיט, שלי רייטר
האוניברסיטה העברית: שמואל עזריה, איתמר- חנוך טובי, משה נאור
אנשי הספרייה הלאומית: ד"ר יעל לוי, מתן ברזלי, נועה רייכמן, נעמי שכטר, עירית יעקובוביץ, ד"ר עליזה מורנו, דניאל ליפסון, זק רותברט, שי בן ארי
צוות שירותי קהל: אורלי סימון, תומר חדד, מאיה מירן
צוות אגף דיגיטל: נתי גבאי, לירון הלברייך, עמית נאור, קרן הבר, קשת סגל, אחיעד לוק
צוות תפעול ולוגיסטיקה: אייל בן דוד, יוני קלתי, סאמר נבלאסי, פורת שרעבי, עימד אבורמילה
צוות ביטחון: אריק לשם, יפית חמאווי, שלמה כהן

הספרייה הלאומית מודה לקרן ירושלים-קנדה ולקרן סמיס - סיאטל וושינגטון, על תמיכתן בפסטיבל.